تبلیغات
واما عشق - معرفی سایت فرهنگ معین و شرح حال دكتر محمد معین
 

 

واما عشق

 
 

  درباره ی من

 


مدیر وبلاگ: مهدی کهنوجی

 
 

صفحه نخست

پست الکترونیک

آرشیو مطالب

لینك آر اس اس

تماس با ما

تم دیزاینر



  موضوعات

دانلود اهنگ های روز

فول آلبومFull Albume

دانلود موزیک ویدیو ها ی جدید

سریال ها

بازی های کامپیوتری

مدل لباس وارایش

عکس های داغ روز

عکس های جالب و دیدنی

عکس بازیگران کره ای

کلیپ موبایل

خواندنی و دانستنی



  نظرسنجی

 

دوست دارید بیشتر درباره ی چه مطالبی در این وب قرار دهم؟









  صفحات جانبی

بیوگرافی سارا وین کالیز

سرگرمی

عکس هایی از سریال روزگار شاهزاده

دانلود تمام اهنگ احسان خواجه امیری

بیو گرافی کشتی کج کارها

آموزش قدم به قدم اسکیت برد

زندگی نامه ی کشتی کج کارری مستر یو

» عکسهای الناز شاکردوست در جشنواره فیلم فجر

» عکسهای شیلا خداداد در جشنواره فیلم فجر

» عکسهای آرمیتا مرادی

معرفی سایت فرهنگ معین و شرح حال دكتر محمد معین

پزشکی در زمان قاجار (دیدنی)

کشف بقایای اجساد 2500 ساله سربازان ایرانی در صحرای مصر

عکسهای از ارام جعفری

عکس های آناهیتا همتی



  دیگر امکانات

 

نویسندگان :

 

مهدی کهنوجی

 

محمد کهنوجی


آمار بازدید :
:: تعداد مطالب :
:: تعداد نویسندگان :
:: آخرین بروز رسانی :
:: بازدید امروز :
:: بازدید دیروز :
:: بازدید این ماه :
:: بازدید ماه قبل :
:: بازدید کل :
:: آخرین بازدید :


 


 
 

جستجوی آنلاین در فرهنگ فارسی معین:

دوستان گرامی شما می‌توانید با رجوع به این سایت به كتاب ارزشمند فرهنگ فارسی دكتر معین دسترسی پیدا كنید و معنی هر لغتی را كه می‌خواهید در آن بیابید.

 

زندگینامۀ استاد دكتر معین

شادروان استاد دكتر محمد معین


دکتر محمد معین در خانواده‌ای متدین در رشت به دنیا آمد. بر طبق صفحهٔ اول دستخطی که وی دربارهٔ زندگی خود نوشته، تاریخ تولد وی ۱۷ رجب سال ۱۳۳۲ (قمری) برابر با ۲۱ جوزای سال ۱۲۹۳ است[۱]. در متن دانشنامهٔ دکتری سال تولَد وی ۱۲۹۱ ذکر شده است[۲]. ولی در نوشتهٔ قاب‌شده‌ای که در خانهٔ وی و در اتاق کارش به دیوار آویخته‌است تاریخ تولد او دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۲۹۷ نوشته شده‌است[۳]. فرزند مرحوم شیخ ابو القاسم. در شهر رشت و در خانواده‌ای روحانی متولد گردید.او که اولین فرزند خانواده می‌بود، در سن شش سالگی مادرش را از دست داد و پنج روز بعد از فوت مادر، پدرش نیز درگذشت. جد پدری او شیخ محمدتقی معین العلما که در سلک علمای روحانی بود، به تربیت وی همت گذاشت. دکتر محمد معین ترقیات علمی و معنوی خود را مدیون او می‌دانست. جد مادری او شیخ محمد سعیر نیز از علما و مدرسان علوم قدیمه بود.

دکتر معین تحصیلات دبستانی را در دبستان اسلامی به پایان برد. در رشت دوره اول متوسطه را در دبیرستان نمره ۱(که بعدها به نام دبیرستان دولتی شاهپور خوانده شد) به اتمام رساند و دوره دوم متوسطه را در رشته ادبی در دبیرستان دارالفنون تهران به پایان رساند. در اوان تحصیل در متوسطه، صرف و نحو عربی و بخشی از علوم قدیمه را نزد جد خویش و مرحوم سید مهدی رشت آبادی فرا گرفت. در سال ۱۳۱۰ در دانشسرای عالی در رشته ادبیات و فلسفه علوم تربیتی به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۱۳ با نوشتن پایان‌نامه‌ای به زبان فرانسه در مورد شاعر فرانسوی «لوکنت دولیل» در رشته ادبیات و فلسفه به اخذ مدرک لیسانس نایل شد.

پس از طی دوره شش ماهه دانشکده افسری احتیاط، ۶ ماه اول سال ۱۳۱۴ را به خدمت افسری گذرانید و در مهرماه آن سال به دبیری دبیرستان شاهپور اهواز منصوب شد. پس از سه ماه، ریاست دانشسرای شبانه روزی اهواز را یافت و در عین حال عضویت تحقیق اوقاف و ریاست پیشاهنگی و تربیت بدنی استان ششم به عهده وی بود. در همین ایام به وسیله مکاتبه آموزشگاه روانشناسی بروکسل، که تحت نظر Elmer""Knowles روانشناس اداره می‌شد، روانشناسی عملی و دیگر شعب آن از قبیل خط شناسی، قیافه شناسی و مغزشناسی را فراگرفت.

شادروان دكتر معین

در سال۱۳۱۸ به تهران منتقل گردید. در حین تصدی معاونت و سپس کفالت اداره دانشسراها در وزارت فرهنگ، برای دوره دکترا در ادبیات فارسی دردانشگاه تهران ثبت نام نمود. پس از چندی با حفظ سمت به دبیری دانشکده ادبیات منصوب گردید. در روز سه شنبه۱۷ شهریور سال۱۳۲۱ از پایان‌نامه دکترایش به‌عنوان «مزدیسنا و تاثیر آن در ادبیات پارسی» دفاع کرد و پایان نامه او با قید «بسیار خوب» به عنوان نخستین دکتر ادبیات فارسی در ایران شناخته شد و از آن پس به سمت دانشیار و سپس به سمت استاد کرسی (تحقیق در متون ادبی)در دانشکده ادبیات برگزیده شد. در ۱۳۲۱ ازدواج کرد که نتیجه آن ۴ فرزند می‌باشد. از آغاز سال ۱۳۲۵ شمسی که طبع لغت نامه علامه مرحوم علی اکبر دهخدا طبق قانون، در مجلس شورای ملی شروع شد، دکتر معین به همکاری وی برگزیده شد. در دی ماه۱۳۳۴ با موافقت علّامه مزبور، سازمان لغت نامه از منزل شخصی آن مرحوم به مجلس شورای ملی منتقل شد و طبق وصیت نامه علامه دهخدا، دکتر معین به ریاست امور علمی آن سازمان منصوب گردید.در اسفند ۱۳۳۶ سازمان مذکور به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران انتقال یافت و طبق اساسنامه مصوب شورای دانشگاه، ریاست سازمان لغت نامه به عهده وی محول گردید. وی این سمت را تا آخرین روزی که دچار سکته گردید به عهده داشت.

دكتر معین

محمد معین در ۹ آذر ۱۳۴۵ پس از بازگشت از ترکیه، در دفتر گروه زبان و ادبیات فارسی دچار بیهوشی موقت شد. او را به بیمارستان آریا تهران منتقل شد و در آنجا بستری گردید. گفته می‌شود که در اثر اشتباه پزشک بیمارستان به بیهوشی عمیق(اقماء) چندساله فرو رفت. آشنایان وی را جهت بهبود بیماری در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۴۶ به کانادا منتقل کردند. ولی چون بهبودی در وضعیت دکتر مشاهده نشد، وی را در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۴۶ به ایران بازگرداندند و در بیمارستان فیروز بستری کردند.ایشان در روز ۱۳ تیرماه ۱۳۵۰ در همان بیمارستان درگذشت.[۱].

در مراسم درگذشت دکتر محمد معین عده‌ای در حدود دویست نفر شرکت داشتند که با توجه به شخصیت والای او رنجش بسیاری از فرهنگ دوستان آن زمان ایران را بر انگیخت. سید ابوالقاسم انجوی شیرازی در فردای روز تشییع جنازه در این زمینه مقاله‌ای انتقادی با عنوان «تهران بمیر»در روزنامه اطلاعات انتشار داد و این تشییع جنازه را از سر گله از فرهنگ دوستان با تشییع جنازه مهوش مقایسه کرد.

آرامگاه دكتر معین در آستانۀ اشرفیه

 مسافرت‌ها
در تابستان سال ۱۳۳۳ به دعوت دانشگاه هاروارد به آمریکا عزیمت نمود و موسسات فرهنگی و فنی و هندی مشرق آمریکا را دیدار کرد و ضمنا در کتابخانه‌ها و موزه‌های لندن و پاریس نیز مطالعاتی بعمل آورد.

در تابستان ۱۳۳۶ جزو هیئت اعزامی دولت و دانشگاه تهران به کنگره خاورشناسی که در مونیخ منعقد گردید، به اروپا عزیمت کرد و مدتی در سوئیس و آلمان به تتبع پرداخت.در کنگره مزبور به عضویت «کمیته مجموعه کتیبه‌های ایرانی»(به انگلیسی: Corpus Inscription Iranicarum) و عضویت کمیته تالیف «فرهنگ پهلوی» منصوب گردید و خطابه‌ای تحت عنوان «هورقلیا» به زبان فرانسه ایراد نمود که خلاصه آن در مجموعه سخنرانیهای کنگره مزبور درج گردید.در همین کتگره دوره برهان قاطع که به تصحیح و تحشیه ایشان رسیده از طرف استاد «هنینگ»(به انگلیسی: W.B.Hening) و استاد«بنونیست»(به انگلیسی: Benveniste) و دکتر محمد باقر(از کشور پاکستان) مورد تقدیر قرار گرفت.

در آذر ماه۱۳۳۶ به دعوت دانشگاه‌ها و آکادمی‌های مسکو و لنینگراد و باکو، برای مشاهده موسسات علمی و ایراد سخنرانی‌ها در باب فرهنگ و ادب ایران و رفع بعض اشکالات متون ادبی و دستور زبان فارسی به کشور اتحاد جماهیر شوروی عزیمت نمود.

در ژانویه همان سال در «موتمر اسلامی» (به انگلیسی: Islamic colloquium)که در لاهور پاکستان منعقد گردید، شرکت کرد و در باب «صلح در نظر جلال الدین مولوی» به انگلیسی سخنرانی کرد که در مجموعه موتمر به تبع رسید.

در فروردین۱۳۳۷ از طرف «انجمن تتبعات علمی پاریس» (C.N.R.S) برای مشاهده موسسات علمی فرانسه و ایراد سخنرانی‌ها در دانشگاه پاریس دعوت شد و تا آخر تابستان آن سالدر فرانسه بود. در این مدت یک سلسله سخنرانی در مدرسه تتبعات عالیه در باب تصوّف ایرانی و فرق آنها و شیخیه ایراد نمود که گزارش آن در سالنامه ۵۹-۱۹۵۸ مدرسه مزبور مندرج است.علاوه بر این سخنرانی درباره جلال‌الدین محمد بلخی در دانشکده ادبیات دانشگاه سوربن ایراد نمود. در همین ایام به عضویت انجمن خاورشناسان Societe Iasiatique در پاریس و انجمن فلسفی Ernest Renan پاریس نایل آمد. ضمناً چندی در کتابخانه‌ها و موزه‌های بلژیک و هلند به مطالعه پرداخت.در سال۱۳۴۲ مطابق با۶۴-۱۹۶۳ طبق دعوت دانشگاه پرینستون آمریکا به آن کشور رفت. آذرماه ۱۳۴۵ برای شرکت در کنفرانس فرهنگ منطقه‌ای، به مدت یک هفته به ترکیه عزیمت نمود.

 امتیازات فرهنگی
 
دکتر معین در سالهای۳۳-۱۳۳۱ عضو شورای عالی فرهنگی بود.در کنگره‌های هزاره ابن سینا، هفتصدمین سال خواجه نصیر الدین طوسی، آزادی فرهنگ که در تهران منعقد شد، عضویت داشت و در آنها به ایراد سخنرانی پرداخت. در سال۱۳۳۳ کتاب جامع الحکمتین ناصر خسرو که نخستین بار توسط هانری کربن (خاورشناس فرانسوی) و دکتر معین تصحیح و چاپ شده بود، از طرف «Belles-Letters Academie des Inscriptions et» فرانسه، به دریافت جایزه نایل آمد.

در تابستان۱۳۳۷ بنا به تصویب هیئت وزیران ایران، به عضویت فرهنگستان ایران انتخاب شد و این انتخاب در پاییز۱۳۴۰ از طرف هیئت وزیران مجدداً تایید شد. در مهرماه۱۳۳۷ به عنوان «استاد ممتحن خارجی» دانشگاه پنجاب (پاکستان) برایمطالعه و آضهار نظر در رساله‌های دکترا آن دانشگاه برگزیده شد. از سال۱۳۲۴ با پروفسور هانری کربن در تصحیح و نقد متون فلسفی و عرفانی فارسی و عربی همکاری داشت. در نتیجه این همکاری، یک سلسله کتب فارسی و عربی از طرف انیستیتوی ایران و فرانسه طبع و منتشر شده‌است.

در آذرماه۱۳۳۸ از مرحوم نیما یوشیج، پیشوای شعر نو در ایران وصیت نامه‌ای بدست آمد که در آن دکتر معین را بدون اینکه دیده باشد، به عنوان وصی تعیین کرده بود تا اشعار وی را بررسی کند و قسمت لازم را انتشار دهد و انتخاب و صبع اشعار آن مرحوم نیز تحت نظر وی باشد.

از تاریخ۹ شهریور۱۳۴۵ تا۱۵ همان ماه، ریاست کمیسیون ادبیات را در کنگره جهانی ایران شناسان عهده دار بود.

 تصنیفات و تالیفات

 تالیف:
۱. فرهنگ فارسی معروف به فرهنگ معین؛ دوره کامل فرهنگ فارسی، شامل لغات فارسی، لغات و ترکیبات عربی متداول در فارسی، لغات اروپایی که به تدریج در فارسی وارد شده و اعلام اشخاص، اعلام جغرافیایی، در هفت هزار و نهصد صفحه و در شش مجلد. تهران: انتشارات امیر کبیر،

۲. جلد اول حافظ شیرین سخن.. تهران: ۱۳۱۹.

۳. یک قطعه شعر در پارسی باستان. تهران: ۱۳۲۲.

۴. یوشت فریان و مرزبان نامه. تهران: ۱۳۲۲.

۵. «علامه محمد قزوینی» در سالنامه پارس و نیز مجله فرهنگستان چاپ شد.. تهران: ۱۳۲۴.

۶. «شاهان کیانی و هخامنشی در آثار الباقیه». تهران: ۱۳۲۴.

۷. ارداویرافنامه. تهران: ۱۳۲۵.

۸. «روزشماری در ایران باستان و آثار آن در ادبیات پارسی». تهران: ۱۳۲۵.

۹. پورداوود. تهران: ۱۳۲۵.

۱۰. «مزدیسنا و تأثیر آن در ادبیات پارسی». تهران: انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۲۶.

۱۱. شماره هفت و هفت پیکر نظامی. تهران: انتشارات مجله پشوتن، ۱۳۲۷.

۱۲. حکمت اشراق و فرهنگ ایران. تهران: ۱۳۲۹.

۱۳. «مفرد و جمع». تهران: ۱۳۴۰.

۱۴. اسم مصدر- حاصل مصدر. تهران: امیر کبیر، ۱۳۳۱.

۱۵. امیر خسرو دهلوی. تهران: مجله مهر، ۱۳۳۱.

۱۶. «برگزیده نثر فارسی» شماره اول (دوره‌های سامانیان، آل بویه). تهران: ۱۳۳۲.

۱۷. آیینه سکندر. تهران: مجله دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، ۱۳۳۲.

۱۸. هورقلیا. تهران: مجله دانشکده ادبیات دانشگاه تهران،

۱۹. لغات فارسی ابن سینا. تهران: مجله دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، ۱۳۳۳.

۲۰. «برگزیده شعر فارسی»، شماره اول (دوره‌های طاهریان، صفاریان، سامانیان و آل بویه). تهران: مجله دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، ۱۳۳۱.

۲۱. «نصرالدین طوسی: زبان ادبیات پارسی». تهران: مجله دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، ۱۳۲۵.

۲۲. «ستاره ناهید یا داستان خرداد و امرداد(نثر و نظم)». تهران: ۱۳۱۶.

 تصحیح کتب:
۱. علم برین. دانشنامه علائی تألیف ابن‌سینا. تهران: انجمن آثار ملی، ۱۳۳۱.

۲. چهار مقاله تألیف نظامی عروضی سمرقندی، با شرح لغات و توضیح عبارات مشکل و نسخه بدلها.. تهران: دانشگاه تهران، ۱۳۳۱.

۳. «مجموعه اشعار دهخدا» با مقرمه مشروح در ترجمه احوال و آثار وی.. تهران: ۱۳۳۴.

۴. ناصر خسرو. جامع الحکمتین. تهران: انیستیتوی ایران و فرانسه، ۱۳۳۲.

۵. شرح قصیده ابوالهیثم. تهران: انیستیتوی ایران و فرانسه، ۱۳۳۴.

۶. محمد حسین بن خلف تبریزی. برهان قاطع. تهران: ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۵.

۷. سدید الدین محمد عوفی. جوامع الحکایات. تهران: دانشگاه تهران، ۱۳۳۵.

۸. روزبهان بقلی شیرازی. عبهر العاشقین. تهران: انیستیتو ایران و فرانسه، ۱۳۳۷.

 ترجمه‌ها:
۱. علی الجارم و مصطفی امین. روانشناسی تربیتی ترجمه از «علم النفس و آثاره فی التربیه و التعلیم». اهواز: انتشارات ادره فرهنگ خوزستان، ۱۳۱۶.

۲. و.ب.هینگ(W.B.Hening). کتیبه‌های پهلوی. تهران: مجله یغما، ۱۳۲۹.

۳. «خسرو کواتان و ریدک وی» ترجمه از پهلوی. تهران: مجله آموزش و پرورش، ۱۳۲۳.

۴. دکتر ر. گیرشمن. ایران. تهران: انتشارات بنگاه ترجمه و نشر کتب، ۱۳۳۶.

 مقالات:
مقالات وی در موضوعات ادب، تاریخ ادیان، ایران دوره قبل از اسلام و عهد اسلامی، تاریخ ادبیات، آثار باستانی، علوم تربیتی و…؛ در مجله‌های: ایران، مهر، سخن، آموزش و پرورش، یغما، یادگار، دانش (تهران)، اطلاعات ماهانه، اطلاعات هفتگی، فرهنگ (مشهد)، ایران لیگ (بمبئی)، روزگار نو (لندن)، اشتار (پایس)، آهنگ (دهلی)، آریانا (کابل) و نیز در سالنامه‌های پاریس، ایران، جاوید، کارون(تهران) و یادنامه بیروتی (کلکته) به طبع رسیده و تعداد آنها بالغ بر۲۰۴ است.

 آثاری که هنوز چاپ نشده‌اند:
۱. فرهنگ بزرگ فارسی شامل کلیه لغات متداول در فارسی، تاریخ استعمال کلمه در زبان فارسی، معانی حقیقی و مجازی، شواهد معانی.

۲. فرهنگ دستور زبان فارسی شامل مباحث دستوری.

۳. جلد دوم حافظ شیرین سخن.

 نشان‌ها و افتخارات:


نشان درجه سوم علمی در سال۱۳۱۶.
نشان درجه دوم علمی در سال۱۳۲۱
نشان درجه دوم سپاس در سال۱۳۲۷.
جایزه Tamhour از طرف Icademie des Inscriptions در سال۱۳۲۱.
همچنین در سال۱۳۴۰ از طرف دولت فرانسه نشان عالی «هنر و ادب» به ایشان اهدا شد.

 ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پانویس
^  رژدام، ص. ۸۲
^  همان، ص. ۸۱
^  همان، ص. ۷۹
↑ لادن پارسی (در تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۸۶). یادبود دکتر محمد معین، پدیدآورنده لغتنامه معین (فارسی). بی بی سی فارسی. بازدید در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۸۷.
‎‎
‎منابع


عزیزاللّه علیزاده. فرهنگ فارسی دکتر محمد معین. تهران: انتشارات راه رشد، ۱۳۸۲، ISBN 3-82-6018-964. ‏
علی اکبر رژدام. «کتابخانهٔ خانهٔ استاد». گزارشی از وضعیت کنونی خانهٔ زنده‌یاد استاد معین. فصلنامهٔ نشر دانش. زمستان ۱۳۸۴.سال بیست و یکم (چهارم)، چهارم، صص. ۷۶-۸۳.
فصلنامهٔ ره آورد. بهار ۸۱. ۵۹،

منبع: ویكی پیدیای فارسی

 
مطالب پیشین
:: Fereydoun Asraei - Yeki bood Yeki nabood
:: Farzad Farzin - Ye Zan
:: دانلود انیمیشن دوبله فارسی Rango 2011 720
:: Farzad Farzin - Bia Bia
:: Amin Habibi - Afsordegi
:: Mohsen Yeganeh - Nabashi --- Remix
:: دانلود انیمیشن Puss in Boots 2011
:: دانلود اهنگ احسان خواجه امیری با نام کجایی +پخش انلاین
:: دانلود اهنگ مرتضی پاشایی به نام مثل شیشه +پخش انلاین
:: Ali Abdolmaleki - Bazam Delam Gerefteh
:: Babak JahanBakhsh - Ashegham kon
:: Fiona Jay Hawkin - Frozen Rose
:: Moein - Delam Tangete
:: انیمیشن Kung Fu Panda 2
:: آهنگ جدید و فوق العاده زیبای بروبکس به نام بدو دیره

» لیست کامل مطالب ارسالی
 



 
اَبر برچسبها
» عکس های دیدنی و زیبا از سریال سام سون  مدل لباس مجلسی کوتاه  فول آلبوم شهاب مقدم  عکس همه ی بازیگرا سفری دیگر  نرم افزار فوق العاده مبدل گفتار به نوشتار  دانلود فرهنگ معین  مستند فقر و فحشا‌  دانلود آهنگ جدید فداکاری از محسن یگانه  مراسم اسکار 2009 - Oscar 2009 + فیلم میلیونر زاغه نشین  موزیک ویدیو جدید Chris Brown Feat. Justin Bieber- Next 2 You HD 
 

 

-

جستجو در وبلاگ
 
 

 
پیوند های روزانه

عمـاد آرام

S M S

بدون سانسور

برترین سایت کشتی کج و فوتبال

اخبار خنده دار برای تفریح

تبلیغات اجناس روز دنیا

@عاشقانه ها@

IT Center

دانلود موزیک ویدئو و آهنگهای روز

جیــــم دانــــلـود

رایان اس ام اس

.::بروز ترین سایت تفریحی و دانلود::.

.:: بلاگسرا ::.

پارتــــــــــــــــیان

فـــروش فـــــآ

بهترین وبلاگ تفریحی

.::بروز ترین سایت تفریحی و دانلود::.

ققط خنده و متفاوت

دانلود پا

.:: وروجک سمپادی ::.

ارسال پیوند جدید

مشاهده لیست کامل پیوندهای روزانه



 
آرشیو ماهانه

فروردین 1391

اسفند 1390

بهمن 1390

دی 1390

آذر 1390

آبان 1390

شهریور 1390

تیر 1390

اردیبهشت 1390

اسفند 1389

دی 1389

لینک مشاهده لیست کامل آرشیو ماهانه



 
دوستان من

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ

سایت تخصصی ورزش و كشتی كج

خواندنی ها و دیدنی های جالب

فهرست وب سایت های ایرانی

۝۞۩ پیشرفت ۩۞۝

لینک مشاهده لیست کامل پیوندها



 
 
 

صفحه نخست | پست الکترونیک | آرشیو مطالب | لینك آر اس اس | تماس با ما | تم دیزاینر

 
 

  .:: Weblog Theme By : wWw.Theme-Designer.Com ::.

 
خدمات وبلاگ نویسان جوان